Web o karvinské dopravě

Typy čekáren

PROSKLENÉ:
Typ 1 – čekárnu tvoří několik obdelníkových kovových tyčí většinou tmavě zelené barvy, mezi které jsou umístěny průhledné skleněné tabule. Čekárna je zastřešena buď rovnou plastovou stříškou nebo několika neprůhlednými oblouky z plexiskla. Na bocích je často umístěna zasklená oboustranná reklama, která je v některých čekárnách osvětlená. Původně se do čekáren instalovaly 3-4 vytvarované plastové sedátka, které později nahradily drátované. Jelikož často docházelo k jejich poškozením, nahradil je buď stříbrný netvarovaný plech nebo nejnověji dřevěné prkno. Tento typ čekáren se začal instalovat přibližně před deseti lety, mezi nejstarší patří čekárny Ráj, nemocnice (směr univerzita) a Nové Město,obchodní dům (směr univerzita). Mezi nejnovější v zastávce Hranice, rehabilitační sanatorium (směr poliklinika). V současné době se více instaluje druhý typ (viz. níže). Celkem se v Karviné nachází 14 čekáren tohoto typu.

Nachází se: Ráj, nemocnice (4x) – Ráj, Tesco - Staré Město, u mostu – Nové Město, obchodní dům (3x) - Mizerov, urnový háj – Hranice, poliklinika - Hranice, rehabilitační sanatorium – Hranice, bazén (2x)


Typ 2 – čekárnu tvoří několik obdelníkových kovových tyčí tmavě zelené barvy, mezi které jsou umístěné neprůhledné plexiskla. Je zastřešena několika neprůhlednými oblouky rovněž z plexiskla. Uvnitř se nachází dřevěná lavice, která je natažena po celé délce čekárny. Tento typ čekáren se začal instalovat v roce 2009 a nahrazuje předchozí typ 1. Často se stávají terčem vandalů, kteří čekárnu sprejují, nebo prokopávají. Celkem se v Karviné nachází 11 čekáren toho typu.
Nachází se: Ráj, Na kopci - Staré Město, Olšiny (2x) – Staré Město, Nové pole (2x) - Staré Město, hranice - Nové Město, domov důchodců (2x) – Nové Město, stadion házené - Hranice, škola - Hranice, Okružní


PLECHOVÉ:
Typ 1 – čekárnu tvoří čtyři kovové čtvercové tyče, mezi které je na třech stranách umístěn vlnitý plech. Ten je také využit i pro zastřešení. Na střeše je na jedné z tyčích umístěn malý označník se značkou zastávky a s čísly zastavujících linek MHD. Uvnitř čekárny se po bocích nebo na zadní stěně nachází dřevěná lavice. V naprosté většině jsou vevnitř také umístěny jízdní řády. Na tyto čekárny se také montují bílé cedule s názvem zastávky, kdysi montované na bok nebo dovnitř čekárny, dnes na horní vrch. Tyto čekárny se nacházejí pouze v okrajových částech města a dnes se již neinstalují. Celkem se jich v Karviné nachází 16.
Nachází se: Doly, dělnický dům - Doly, Sovinec (2x) – Doly, zast. Gabriela - Darkov, zahr. Kolonie - Darkov, Lipiny – Darkov, U potoka – Darkov, zahrádkářská osada - Staré Město, konečná - Staré Město, střed – Staré Město, osada – Fryštát, Lešetínská - Ráj, rozhraní – Ráj, pod lesem – Ráj, sídliště (2x)


Typ 2 - čekárnu tvoří několik plechů, které jsou použity jak pro obložení, tak pro zastřešení. Vevnitř na zadní straně se nachází dřevěná lavice. V Karviné jsou pouze 3 čekárny tohoto typu.
Nachází se: Darkov, nadjezd (2x) – Darkov, pomocný závod


DŘEVĚNÉ:
Typ 1 - čekárnu tvoří čtyři kovové tyče, mezi které je umístěno dřevěné obložení. To je po stranách zpevněno plechovými lištami. Vevnitř se po pravé a levé straně nachází dřevěná lavice a také jízdní řády. Zvenku je v mnoha případech umístěna cedule s názvem zastávky a taky malý označník se značkou zastávky a čísel zastavujích linek MHD. V Karviné se nachází 17 těchto čekáren.
Nachází se: Doly, rozc. Barbora (2x) - Doly, zast. Gabriela - Doly, zast. Barbora (2x) - Darkov, pomocný závod - Darkov, lázně - Ráj, st. hranice - Ráj, Ščerba - Ráj, hřbitov - Staré Město, škola - Hranice, Okružní - Hranice, pekárna - Hranice, poliklinika - Hranice, Permon - Louky, Zátiší (2x).
Zrušené: Hranice, rehab. sanatorium, Hranice, škola - Hranice, Okružní


Typ 2 - oproti prvnímu typu se tyto čekárny liší tím, že mají odkrytou stranu, ze které přijíždějí autobusy. Stěny jsou také častečně ze dřeva i plechu. Těchto čekáren můžeme v Karviné najít 5.
Nachází se: Ráj, hostinec - Nové Město, obch. dům - Nové Město, ČSAD - Hranice, pekárna - Hranice, rehab. sanatorium


ZDĚNÉ:
Typ 1 -

 
© 2009-2012 Web o karvinské dopravě. Kopírování fotografií a ostatních materiálů je bez svolení autorů zakázáno.